Osaamistavoitteet

Opintojakson suoritettuaan opiskelija on osallistunut Muotioikeuden yhdistys ry:n tai IPR University Centerin järjestämiin koulutustilaisuuksiin. Koulutustilaisuuksiin osallistujat ovat yleensä käytännön juristiammateissa toimivia taikka muoti- ja tekstiilisektorilla toimivia henkilöitä, joiden työtehtäviin liittyy muotioikeudellisia kysymyksiä. Tilaisuuksien puhujat puolestaan ovat omien alojensa asiantuntijoita, jotka toimivat muun muassa asianajotehtävissä, muoti-, tekstiili- ja muotoilusektorilla, muodin vähittäiskaupan parissa tai yritysjuristeina. Opiskelija on harjaantunut käytäntöä palvelevien asiantuntijaesitysten seuraamisessa ja syventänyt tietojaan muotioikeudellisissa kysymyksissä etenkin alan käytännön juridisten haasteiden perspektiivistä. Samoin opiskelija on sisäistänyt näkemyksen, jonka mukaisesti oman alan asiantuntemusta on pidettävä jatkuvasti yllä ja kehitettävä. Samalla hän on ollut mukana asiantuntijakeskusteluissa ja seuraamassa, millaisten kysymysten parissa muotioikeudesta kiinnostuneet käytännön juristeina toimivat henkilöt työskentelevät. Hän on oppinut, millaisia ajankohtaisia käytännön oikeudellisia ongelmia muoti-, muotoilu- ja tekstiilisektorilla on meneillään, ja millaisia haasteita esimerkiksi tiheään muuttuva EU:n sääntely aiheuttaa. Opiskelija on niin ikään verkostoitunut edellä kuvattujen alan ammattiryhmien edustajien kanssa olemalla aktiivisesti vuorovaikutuksessa heidän kanssaan. Hän on harjoitellut työelämässä olennaisia sosiaalisia taitoja, omien juridisten kiinnostuksen kohteidensa esiin tuomista kokeneille juristeille ja muille ammattilaisille, sekä kokeillut koulutustilaisuuksien aiheiden reflektointia vapaamuotoisissa keskusteluissa, saaden näin valmiuksia ja itsevarmuutta esimerkiksi tuleviin työhaastatteluihin. Lisäksi hän on harjoitellut tilaisuuden, siellä oppimansa sekä oikeudellisen vaativankin asiantuntijaesityksen raportointia kirjallisesti oppimispäiväkirjassa.

Toteutustavat

Osallistuminen paikan päällä Muotioikeuden yhdistys ry:n tai IPR University Centerin koulutustilaisuuksiin, itsenäinen työskentely. Tapauskohtaisesti voidaan hyväksyä myös osallistuminen jonkun muun koulutusjärjestäjän tilaisuuksiin, jolloin asiasta on sovittava erikseen vastuuopettajan kanssa.

Sisältö

Opiskelija osallistuu itsenäisesti Muotioikeuden yhdistys ry:n tai IPR University Centerin järjestämiin koulutustilaisuuksiin sekä kirjoittaa osallistumistaan tilaisuuksista oppimispäiväkirjat erillisen ohjauksen mukaan.

Suoritustavat

Oppimispäiväkirja Suorituksia voi kerätä vapaavalintaisessa järjestyksessä. Ensin opiskelija osallistuu ja seuraa Muotioikeuden yhdistys ry:n tai IPR University Centerin koulutustilaisuuden. (Huom! Kaikki IPR University Centerin koulutukset eivät ole muotioikeus-teemaisia. Tarkista ennen IPRUC:n koulutukseen osallistumista vastuuopettajalta, että se voidaan lukea muotioikeudelliseksi tapahtumaksi.) Koulutukseen on osallistuttava paikan päällä, ts. etäosallistuminen ei ole hyväksyttävää. Koulutustilaisuudessa tai välittömästi sen yhteydessä opiskelija on vuorovaikutuksessa jonkun tilaisuuden puhujan tai tilaisuuden muun osallistujan kanssa keskustelemalla vapaamuotoisesti kyseisen henkilön kanssa tilaisuudessa käsitellyistä aiheista. Keskustelua kurssin vastuuopettajan taikka toisen opiskelijan kanssa ei lasketa tällaiseksi vuorovaikuttamiseksi. Koulutustilaisuuden aiheen ja siitä käymänsä keskustelun perusteella opiskelija kirjoittaa oppimispäiväkirjan (2-3 s.) ja toimittaa sen sähköiseen oppimisympäristöön (moodle). Oppimispäiväkirja on palautettava kahden viikon kuluessa tilaisuuden jälkeen. Tarkemmat ohjeet oppimispäiväkirjan hyväksyttävästä sisällöstä ym. löytyvät moodlesta. Moodle on tältä osin avoin kaikille, joten sieltä voi katsoa tarkemmat ohjeet. Suoritukset palautetaan moodlessa kansioihin, joista muut opiskelijat eivät pääse näkemään niitä. Osallistuminen ja hyväksytty oppimispäiväkirja yhdestä koulutustilaisuudesta merkitsee pääsääntöisesti 0,5 op. Poikkeuksia ovat yhden kokonaisen päivän kestävät tapahtumat, jotka voivat olla arvoltaan 1 op – poikkeusjärjestelyistä on keskusteltava etukäteen vastuuopettajan kanssa. Tarkemmat tiedot erilaisista tyypillisistä opintopisteiden kertymisistä voi tarkistaa opintojakson kurssialueelta moodlessa. Kun opiskelija haluaa suorituksensa merkittäväksi rekisteriin, hän ottaa yhteyttä kurssin vastuuopettajaan. Suorituksen voi saada vain kerran. Suorituksia ei tarkasteta tai merkitä kesä-elokuun välisenä aikana, eikä joulupyhien ja loppiaisen välisenä aikana. Suorituksen laajuus voi olla 2, 3, 4 tai 5 opintopistettä.

  • Opettaja
    Heidi Härkönen